سرمایه گذاری در کانادا ، مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه گذاری

در این پست ، دپارتمان تخصصی مهاجرت اریکه عدل در خصوص مهاجرت به کانادا ، اخذ اقامت کانادا و شرایط صدور تابعیت کانادا بحث خواهد نمود .  کشور کانادا چندیست برنامه مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه گذاری را در مسیر جولان کارآفرینانی که قصد مهاجرت به کانادا را دارند ، فراهم نموده است . افراد خود اشتغال و سرمایه گذارانی که از خارج کانادا رو به این کشور عزیمت می نمایند می توانند در اقتصاد کانادا سرمایه گذاری کرده و موجبات ایجاد کسب و کارهای جدید و اشتغال زایی شوند . به موجب برنامه مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه گذاری افراد متقاضی می توانند اقامت دائم کانادا را به دست آورند . سرمایه گذاران  که قصد دارند در کبک زندگی کنند باید از این نکته آگاه باشند که قوانین و مقررات متفاوتی در کبک برای مهاجرت از طریق سرمایه گذاریوجود دارد .

روند برنامه مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه گذاری

۱- متقاضیان سرمایه گذار باید اثبات نمایند که کسب و کار آنها و یا فعالیتهای اقتصادی آنها که در بستر کاملا قانونی و مشروع شکل گرفته است ، حداقل ۱۰ میلیون دلار کانادا ارزش خالص ( سرمایه با کسر کلیه تعهدات و مسئولیت های خارجی ) دارد . نکته قابل توجه این است که در این محاسبات ، ارزش سرمایه های شخصی  مانند ارث و میراث و … حساب نمی شوند زیرا ملاک محاسبه در برنامه مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه گذاری  ، “کسب و کار و فعالیتهای اقتصادی ” است .

سازمان شهروندی و مهاجرت کانادا ( CIC ) ، زمانی که افراد مرحله اول را پشت سر گذاشتند ، از متقاضیان درخواست می کند که گزارش کامل عملکرد مالی (due diligence report) از خود که توسط مراجع صالح تهیه و تنظیم شده باشد با این سازمان تسلیم نمانید . این گزارش در حقیقت یک آزمون کاملا مستقل بوده و نشان دهنده وضعیت و کیفیت کسب و کار و فعالیت اقتصادی متقاضی در زمان گذشته است ، همچنین تجارب و آموخته های وی را نیز ترسیم می کند . علاوه بر اینها منابع ثروت شخص و ارزش خالص دارایی های او نیز مشخص می گردد .

۲-متقاضیان مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه گذاری بایستی میزان ۲ میلیون دلار کانادا تحت عنوان ” وجوه ریسک سرمایه ای مهاجران پرداخت ” نمایند . این مبلغ در کسب و کارهای نوبنیاد کانادایی ( استارت آپ ها ) با پتانسیل رشد و توسعه فوق العاده سرمایه گذاری میشود . این سرمایه گذاری توسط BDB Capital  که بازوی اجرایی سرمایه گذاری در بانک توسعه تجارت کانادا می باشد ، مدیریت و اداره می گردد .

در این زمان یک قرارداد با طرفیت سازمان شهروندی و مهاجرت کانادا ( CIC ) با موضوع جزئیات مدیریت سرمایه ، شروط و تعهدات طرفین و … منعقد می گردد . این قرارداد باید قبل از سرمایه گذاری ۲ میلیون دلار امضا گردد .

۳-شخص مهاجر باید اثبات نماید که در زبانهای انگلیسی یا فرانسه تسلط نسبی دارد ( در همه ۴ مهارت زبانی از قبیل مکالمه ، خواندن ، شنیدن و نوشتن )

۴- شخص که قصد مهاجرت از طریق سرمایه گذاری را دارد بایستی دارای مدرک آکادمی کانادایی یا گواهینامه تخصصی ( حداقل یکساله) یا مدرک معادل خارجی باشد که مورد پذیرش دولت کانادست .

پروسه برنامه مهاجرت به کانادا و  اقامت دائم

اگر متقاضی مهاجرت دارای شرایط و ملزومات لازم باشد برای وی مجوز اقامت دائم کانادا صادر می گردد . این مجوز ( ویزا ) شامل تاییده اقامت دائم او نیز می باشد . اگر شخص سرمایه گذار تبعه آن دسته از کشورهایی باشد که برای ورود به کانادا نیاز به ویزا دارند برای او ویزای ورود به کانادا نیز صادر می گردد .

دارنده ویزای اقامت دائم دارای حقوق زیر می باشد :

  • برخورداری از کلیه مزایای اجتماعی که شهروندان کانادایی از آن برخوردار هستند ، از قبیل پوشش سلامت و …
  • برخورداری از حق زندگی کار یا تحصیل در هر نقطه کانادا که دلخواه او باشد .
  • درخواست برای تابعیت دائمی کانادا

تقدیم درخواست برای تابعیت کانادا

اقامت با تابعیت متفاوت است . اقامت در واقع حق زندگی در مکانی است ولی تابعیت فرد را شهروند یک دولت می کند . سرمایه گذاران دارای ویزای اقامت دائم در شرایط زیر می توانند برای تابعیت کانادا درخواست ثبت کنند :

  • دارا بودن مجوز اقامت دائم یا PR در حالی که به همه تعهدات قانونی وضعیت خود عمل نموده اند .
  • حضور فیزیکی در خاک کشور کانادا به عنوان مقیم دائمی حداقل ۱۴۶۰ روز در طول ۶ سال قبل از ثبت درخواست و همچنین حضور فیزیکی در کانادا حداقل به مدت ۱۸۳ روز در هر سال به مدت ۴ سال در صول ۶ سال گذشته قبل از ثبت تقاضانامه .
  • عمل به تعهدات مالیاتی در ۴ سال مالیاتی گذشته که به صورت متوالی یا متناوب در ۶ سال گذشته انجام شده است .
  • اظهارنامه مبنی بر قصد اقامت در طول پروسه تابعیت دائم .
  • اثبات دانش کافی در زبانهای انگلیسی یا فرانسه
  • درک صحیح از حقوق شهروندی ، مسئولیت ها و تعهدات و همچنین مزایای شهروندی کانادا از قبیل رای دادن در انتخابات و پیروی از قوانین ، در زبان انگلیسی یا فرانسوی . درک صحیح از تاریخ کانادا ، ارزش ها ، نهادها و سمبل های ملی .

رفع مسئولیت : با وجود اینکه تمام تلاش نویسنده بر ارائه مطلب کاملا دقیق و مطابق با قوانین موضوعه مربوطه قرارگرفته است لیکن باید در نظر گرفته شود که انتشار این مقاله به معنای ارائه مشاور حقوقی تخصصی نمی باشد چرا که شرایط و ضوابط ممکن است مورد به مورد متفاوت و قائل به موضوع باشد